Kolor roku 2024 wedlug PANTONE

Kolor roku 2024 wedlug PANTONE

Instytut Pantone ogłosił, że kolorem roku 2024 został Peach Fuzz o numerze 13-1023.

Peach Fuzz - czerpie swoją inspirację z miękkiego meszku brzoskwini, który jest przyjemny w dotyku i kojarzy się z delikatnością. Ta subtelna, brzoskwiniowa barwa odzwierciedla troskę i współpracę, oferując poczucie bezpieczeństwa i subtelnej zmysłowości. Umiejscowiony między różem a pomarańczem, Peach Fuzz wzbogaca umysł, ciało i duszę, będąc symbolem harmonii i życzliwości, jednocześnie przywołując przyjemne odczucia kojarzone z delikatnym meszkiem brzoskwini.

Peach Fuzz

 

Ten delikatny, subtelny i aksamitny odcień ma – jak czytamy w oficjalnych materiałach Pantone – „wzbogacać umysł, ciało i serce”.

Niesie uczucie życzliwości i delikatności, przekazując przesłanie troski i dzielenia się, społeczności i współpracy. Przytulny i ciepły kolor podkreśla naszą potrzebę bycia razem z innymi lub czerpania radości z chwil spokoju i uczucia schronienia, które tworzy.

 

Sprawdź, czym się wyróżnia i z jakimi barwami go łączyć.

Peach Fuzz ma być „prezentem”, dla zmysłów, tworząc symbiotyczną relację pomiędzy naszymi smakiem, wzrokiem, dotykiem i zapachem. To także odpowiedź na rok 2023 wypełniony mocnymi odcieniami różu inspirowanymi przez szał związany z premiera filmu Barbie, w tym kolor roku 2023 Pantone Viva Magenta. Brzoskwiniowy Peach Fuzz to zwrot w stronę stonowanej owocowości zapewnia znacznie delikatniejsze i spokojniejsze wrażenia wizualne.

 

Kolor roku 2024 Pantone, czyli Peach Fuzz, wybrany został przez prognostów trendów podróżujących po całym świecie, aby badać modę i design. Dlaczego wybór padł akurat na ten lekki, owocowy ton? Jak przekonują specjaliści Instytutu Pantone, przywołuje on spokój i pogodę ducha.

„Przechodzimy przez wiele zawirowań w naszym życiu i potrzebujemy koloru, który pielęgnuje. To ciepły i przytulny odcień. I jest bardzo namacalny. Uważamy, że w takich chwilach wyczucie dotyku jest naprawdę ważne — dotykać innych ludzi i gromadzić ich w naszych domach. Warto też wspomnieć, że brzoskwiniowe odcienie są stałym elementem najnowszej mody i pojawiały się, m.in. w Mediolanie, na wybiegach podczas prezentacji kolekcji wiosna-lato 2024. Szczególnie upodobały je sobie włoskie domy mody,” m.in. Gucci.

Belmain 2024

 

Eiseman dodaje też, opowiadając o kolorze roku 2024 Pantone:

 

– Uważamy, że brzoskwinia jest kolorem niezwykle nostalgicznym i częściej kobiecym, a mimo to został zaadaptowany do męskich szaf i otoczenia. Myślę, że to świadczy o nowoczesności tego odcienia. Odcień, ten bez wysiłku łączy młodość z ponadczasowością.

W trudnych czasach, które nieraz nas dosięgają w różnych aspektach naszego życia, nasza potrzeba troski, empatii i współczucia staje się coraz wyraźniejsza, a marzenia o spokojniejszej przyszłości nabierają mocy. Przypomina nam to, że istotnym elementem pełnego życia jest dbałość o zdrowie, wytrzymałość i siłę, by czerpać z niego radość. W świecie, który często kładzie nacisk na osiągnięcia i efektywność, istotne jest, abyśmy zrozumieli znaczenie pielęgnowania naszych wewnętrznych wartości i znaleźli chwile na wypoczynek, twórczość i ludzkie relacje w gwarze dzisiejszego życia.

Missoni

25 lat koloru roku Pantone
Wybór ekspertów ma w tym roku szczególny charakter przede wszystkim ze względu na jubileusz 25-lecia. Jaka jest historia koloru roku? Instytut Pantone stworzył program edukacyjny Pantone Color of the Year w 1999 r. Zrobił to, by zaangażować społeczność projektantów i entuzjastów kolorów na całym świecie w dyskusję na temat kolorów.

Chcieliśmy zwrócić uwagę na związek między kulturą a kolorem – pokazać naszym odbiorcom, w jaki sposób to, co dzieje się w naszej globalnej kulturze, wyraża się i odzwierciedla poprzez język koloru – wyjaśnia Laurie Pressman, wiceprezeska Pantone Color Institute.

W tegorocznej edycji Pantone Color of the Year 2024 widzimy zwiększony nacisk na społeczność i ludzi na całym świecie, którzy zmieniają sposób, w jaki chcą żyć i dostrzegają to, co jest ważne – czyli komfort bycia blisko tych, których kochamy. Jest to kolor, którego ciepły i przyjazny uścisk przekazuje przesłanie współczucia i którego przytulna wrażliwość zbliża ludzi i wzbogaca duszę – argumentuje Laurie Pressman.

Willie Norris

Zurück zum Blog