Sukienka kopertowa – dla kogo?
Sukienka kopertowa wzięła swoją nazwę ze sposobu zapinania tzn. owija się nią ciało, przez co na przedzie tworzy się charakterystyczna zakładka, przypominająca kopertę.
Z kroju jest podobna do japońskiego kimono lub szlafroka, i tak samo jak te części garderoby jest wiązana w pasie dekoracyjnym sznurkiem, paskiem lub szarfą. Poły sukienki zachodzą na siebie, dzięki czemu tworzy się atrakcyjny dekolt w kształcie litery „V”.
Zalety takiego kroju:
Zaletą kopertówki jest przede wszytskim komfort jej noszenia. Właśnie z tego powodu nowy krój przyjął się tak szybko i zyskał tysiące zwolenniczek na całym świecie.
W latach 70-tych zaczęto kłaść ogromny nacisk na wolność i swobodę, również w zakresie ubioru. Za tym trendem podążyła młoda projektantka Diane von Furstenberg, wymyślając maksymalnie uproszczony krój sukienki, która jednak wciąż zapewniała atrakcyjny wygląd i pięknie podkreślała atuty sylwetki. Nowatorska sukienka nie miała żadnych zamków, haftek czy guzików – wiązało się ją w pasie i tyle. Kopertówkę dało się w mgnieniu oka założyć i równie szybko zdjąć, co bardzo spodobało się ówczesnym kobietom.
Fason kopertowej sukienki jest na tyle uniwersalny, że idealnie pasuje do każdej sylwetki.
Ma wiele odsłon i jest modelem, po który najchętniej sięgają puszyste panie.
Sukienki kopertowe są symbolem niewymuszonej elegancji i zawsze wyglądają kobieco. Mogą prezentować zwiewny model dzienny lub być okazjonalną, elegancką wersją. Ładnie wyglądają na dojrzałej pani, ale również z gracją podkreślą atuty młodej dziewczyny.
Rodzaje sukienek kopertowych:
Klasyczna sukienka kopertowa – to zachowany tradycyjny krój garderoby, w typie szlafroka, charakteryzujący się zawiązywaną z przodu lub boku tasiemką, mający dekolt kopertowy wynikający z założenia na siebie dwóch części.
Sukienka kopertowa rozkloszowana – model, który podkreśla talię. Fason ten charakteryzuje się bardziej obcisłą górą i zwiewną, nieprzylegającą do ciała spódnicą. Dobrze maskuje szerokie biodra i uda. Jest odpowiednia dla sylwetki w typie jabłka, pod warunkiem, że sukienka jest wiązana powyżej tali. Fasony z niewielkimi marszczeniami w okolicach talii ukryją większy brzuch.
Sukienka kopertowa wąska – charakteryzuje się ściślej przylegającą spódnicą. Kopertowa sukienka wąska polecana jest paniom o figurze klepsydry, w dodatku z ozdobnym, kontrastowym paskiem. Spódnica ze sztywniejszej tkaniny sprawdzi się kobiet mających sylwetkę gruszki, ponieważ model nie opina, tylko delikatnie podkreśla kształty. Marszczone i wielowarstwowe wąskie spódnice służą do wyrównania proporcji u dziewczyn, które mają chłopięcą budowę i bardzo wąskie biodra.
Sukienka z kopertowym dekoltem – to każdy inny model, który nie jest typową kreacją kopertową, ale wyróżnia się typowym dla tej wersji dekoltem. Może składać się z 2 części albo być standardową, „małą czarną”, zapinaną z tyłu na suwak.
Długość sukienki kopertowej w wersji mini jest dedykowana raczej młodym dziewczynom, które są pewne siebie i swoich wdzięków, a przy tym są posiadaczkami zgrabnych nóg. To modele, które kończą się co najmniej 10 cm przed kolanem. Kobiety dojrzałe często rezygnują z tego kroju wybierając nieco dłuższe modele. Sukienka kopertowa midi sięga do kolan lub kończy się w połowie łydki.
Długość rękawa w sukience kopertowej, wydłużająca sylwetkę wynosi ¾ długości ramienia. Szczególnie polecana jest paniom dojrzałym i puszystym. Rękaw długi w sukience kopertowej jest bardziej reprezentacyjny, ale nie rekomendowany damom o niskim wzroście. Optycznie skróci sylwetę. Krótki rękaw, mniejszy niż ½ długości ramienia powinny nosić panie o szczupłych ramionach i posiadające gładką skórę. Bezrękawniki w przypadku nadwagi są mniej ryzykowne od krótkich rękawów. Gdy ramiona są pulchne, połączenie kopertowej sukienki bez rękawów ze szpiczastą zakładką dekoltu korzystnie wpłynie na sylwetkę.
Jakim kobietom najbardziej pasuje sukienka o kroju kopertowym:
1. W rozmiarze XXL – nadaje sylwetce lekkości i świetnie ją modeluje,
2. Kobietom mającym krótszą szyję – kopertowy dekolt układa się w szpic, świetnie wyszczuplający tę część ciała,
3. Paniom o szerokich ramionach – taki model będzie idealnie wyrównywał proporcje; sukienka kopertowa z kloszowatym dołem odciąży zbyt szerokie ramiona,
4. Posiadaczkom obfitego biustu – kopertowy dekolt ładnie go podkreśli, wyszczupli szyję, choć należy uważać z jego głębokością.
ponadto:
Sukienki te są rekomendowane kobietom o nastepujacych figurach:
Jabłka – utworzą linię talii tuż pod biustem, wydłuża w ten sposób sylwetkę,
Gruszki – fason wiązany w pasie idealnie podkreśli wąską talię; dół powinien być rozkloszowany, ponieważ obcisły podkreśli zbytnio pulchne biodra gruszki; dobrze sprawdzą się desenie i marszczenia w górnej partii ciała.
Odwróconego trójkąta – sukienka wysmukli szyję, a rozkloszowany dół wyrówna proporcje sylwetki,
Klepsydry – posiadaczki drobnego biustu mogą wybrac dekolty kopertowe z falbanami, które dodadzą objętości górnym partiom ciała; przylegająca góra, idealnie dopasowana talia i dół o linii A doskonale podkreśli figurę klepsydry, spłaszczając brzuch i eksponując wąską talię.
Wady i zalety sukienki kopertowej
Fason kopertowy jest przyjacielem kobiet puszystych. Wysmukla sylwetkę, dodając jej lekkości poprzez wiązanie i długi, szpiczasty dekolt. To najbardziej uniwersalny model, który nadaje się na każdą okazję i jest dedykowany każdej kobiecie, bez względu na jej wiek i rozmiar. Sukienka kopertowa prezentuje prawdziwą elegancję, podkreśla kobiecość, a każdej pani dodaje wysmakowanego seksapilu. Sukienka w wersji kopertowej to absolutny klasyk, który nie posiada żadnych wad. Jedynie źle dobrana głębokość dekoltu i złe dopasowanie kroju do sylwetki mogą uczynić z tej kreacji nieestetyczną garderobę.